Sežehlování švů

Pokud chcete, aby vám jednotlivé kousky látek lépe pasovaly k sobě, věnujte v průběhu práce trochu času sežehlování jednotlivých dílů. Sežehlování je sice trochu práce navíc, ale věřte že se vyplatí. Uvidíte, že práce jde mnohem rychleji od ruky, pokud všechny dílky pasují přesně tak jak mají.

Sežehlování švových přídavků totiž odstraňuje malé nerovnosti, které vznikají na ohybu látky. V této nerovnosti nebo vlnce se vždy „ztratí“ malý kousek látky. Představte si, že blok, který sestavujete, se skládá z řady sešitých kusů, mezi nimiž je celkem 10 švů.

Co se stane, pokud se vám na každém švu vinou nerovnosti „ztratí“ půl milimetru jenom proto, že šev není dokonale sežehlen? V tomto případě tyto ztráty způsobí, že blok je po sešití o 1 centimetru menší než ve skutečnosti má být. Při sešívání bloku s jeho sousedem budete mít pravděpodobně velké těžkosti.

Můžete namítnout, že pokud jsou všechny bloku menší o stejný kousek, vůbec nic se neděje. Máte pravdu. Ale jen tehdy, sestavujete-li nějakou jednoduchou deku, která se skládá ze stejných kousků. Jakmile použijete na jedné dece různé vzory, s různým počtem švů, bude i jejich deformace různá. Každý blok se vám tak podaří udělat s trochu jinou nepřesností.

Nejlepší způsob je okamžitě po spojení dílů sežehlit švové přídavky k jedné straně. Máte jistotu, že později na žádný šev nezapomenete. Vždy sežehlujte přídavek na tmavší látku.

Sežehlování

Všimněte si, že mezi sežehlováním a žehlením je velký rozdíl. Vždy sežehlujte pouze tlakem. Zbytek práce udělá váha žehličky. Nikdy nepohybujte žehličkou sem a tam. Pohybem žehličky totiž látku vytáhnete a místo jedné nepřesnosti vám vznikne nepřesnost jiná.

Pokud je pohyb přeci jen nutný (u velkých kusů látky), udělejte to co nejopatrněji a nejšetrněji. Netahejte a nenapínejte látku.

S párou, nebo bez páry

Na použití napařování jsou různé názory.

Argumenty pro použití napařování

  • opatrné užití páry pomáhá srovnat nerovnosti bloku
  • pára umožní sežehlit švy do dokonalé roviny

Argumenty proti napařování

  • pokud zatlačíte na blok, který je provlhčený párou, snáze se vytáhne
  • pára může způsobit blednutí některých látek nebo může zanechat na látce skvrny

Dobré je mít při ruce rozprašovač a pokud potřebujete trochu navlhčit látku, použijte rozprašovač. Nemusíte tak zapínat napařování a celý proces máte lépe pod svou kontrolou.

Jak to na to?

  • Teplotu žehličky nastavte na „bavlna“.
  • Sežehlovaný kus nebo díl si položte na žehlicí prkno v zavřeném stavu tak jak vyšla z šicího stroje. Látku ke které budete přídavek sežehlovat dejte nahoru.
  • tlakem žehličky ze shora přitiskněte přídavky k sobě
  • sežehlené místo nechte maličko vychladnout a pak opatrně překlopte horní látku zpět podél švu, kterým je spojena s dolní látkou
  • Pak položte hranu žehličky na horní pruh a velmi opatrně tlakem sežehlete šev po celé délce. Příliš velký tlak může látka natáhnout. Pracujte proto pozorně.
  • Tlakem žehličky vytvořte hladký šev. Pak žehličku zvedněte a postupně pokračujte dále po celé délce švu.
  • Nakonec díl otočte a žehličkou přitiskněte sežehlený šev zezadu. A je to hotovo.

Zkontrolujte svou práci pohledem z lícové strany. Všimněte si, že sežehlený přídavek je patrný z přední strany, neboť vytváří takový malý schůdek. Tuto nenápadnou stopu můžete použít jako dobrý orientační bod až budete jednotlivé díly sešívat k sobě.

 

Sešívání dílů do řad

  • Sešijte jednotlivé díly do řad a přídavky na švy sežehlete v každé řadě ve směru podle návodu.
  • Sešijte k sobě jednotlivé řady a zkompletujte blok

Pokud nemáte žádný návod, v jakém směru sežehlovat švy, zkuste je sežehlovat tak, aby se jednotlivé budoucí sousední švy stýkaly v obráceném směru. Schůdky zmíněné v předchozím odstavci budou v místě spojení dvou dílu mířit na opačné strany což, vám umožní přesné sesazení k sobě.