Nebojte se barev II

Článek o tom, jak se nebát barev a jak zvolit barevnou kombinaci, která se bude líbit.

Teorie barev podle ročního období

Jistě jste už o této teorii něco slyšeli. Každý, kdo byl u vizážisty a nechal si určit svůj barevný typ, se dověděl, jestli je jarní, podzimní, letní nebo zimní typ. Tuto teorii lze s úspěchem použít i při barevném uspořádání interiéru.

Pozor. Váš barevný typ nemusí odpovídat tomu, v jakých barvách interiéru se cítíte dobře. Já sama jsem zimní typ a do zimních barev se oblékám, ale v bydlení upřednostňuji podzimní barvy a cítím se v nich skvěle. Teorie barev podle ročního období vychází z přírody.

Jistě znáte základní dělení barev na barvy studené a teplé. Tato teorie dále dělí barvy na teplé jarní a podzimní barvy a studené letní a zimní barvy. V každé roční době jsou barvy přírody v dokonalé harmonii. Každá z palet – jarní, podzimní, letní a zimní, obsahuje všechny barvy, které se liší pouze typickým odstínem, který je daný každé paletě. Danou paletu tedy charakterizuje jedna základní barva. Jaro to je žlutá, léto a zimu charakterizuje modrá a podzim je určen červenou.

Jarní paleta

Spring-colorsNa jaře se příroda probouzí a všechny barvy jsou zářivé a svěží. Žluté a krémově bílé narcisy, červené tulipány, světlá zeleň nových lístků, kvetoucí stromy, modřence a rozkvetlý šeřík to jsou typické jarní barvy. Interiéry zařízené v těchto barvách jsou veselé a jasné.

 

 

 

Podzimní paleta

automn-colorsNa podzim se příroda halí do překrásného pestrobarevného hávu. Barvy jsou syté a zemité, mají načervenalý tón. Při toulkách přírodou narazíte na krásné kontrastní kombinace – modrofialová barva hroznů a červeň listů, žlutočervenězelené listy opadavých stromů nebo barvy dozrávajících plodů Vás mohou inspirovat. Použitím těchto barev i interiéru zútulníte každý velký pokoj a vytvoříte příjemnou atmosféru. Podzimní paleta se hodí do rustikálně zařízených interiérů.

 

 

Letní paleta

summer-color-paletteHorké léto již rozpraskalo půdu, tráva již ztratila svou svěží zelenou barvu, nad letní krajinou se vznáší opar a dodává všem barvám namodralý a šedý tón. O barevnost se starají fialové levandule, kvetoucí růže a červené floxy, dozrávají jahody, maliny a třešně. To jsou barvy léta. Použijete-li letní barvy pro zařízení místnosti, vytvoříte decentní a elegantní interiér.

 

 

Zimní paleta

winter-colors1Příroda je pod sněhem, svítí-li slunce, má chladnou žlutou barvu a obloha je ledově modrá. Pro zimní krajinu je typický kontrast černé a bílé, který oživují červené bobule na keřích, zelená barva jedlí nebo první žluté nebo oranžové květy vilínu. Všechny barvy zimní palety jsou jasné a ledové. Tyto barvy se hodí do moderního interiéru, dobře se kombinují s kovem a sklem.