Palce nebo centimetry?

V mnoha článcích o patchworku, návodech a patchworkových vzorech se setkáváme s tím, že míry nejsou uváděny ve známých centimetrech, ale v cizích anglických palcích.

palceACm

Každou z nás asi v první chvíli zachvátí panika. První co nás napadne, je rychle začít řešit úkol, jak přepočítat anglické míry na centimetry. Samozřejmě že je to možné, ale pokud se na věc podíváme s malým odstupem, zjistíme, že měření v palcích má své nesporné výhody.

  • Šicí stroje pro patchwork a quilt jsou vybaveny patkou, která má odstup jehly k vnějšímu okraji patky přesně 1/4 palce (to je 6,35 mm) a k vnitřnímu okraji 1/8 palce (3,15 mm). Pokud přídavek na švy uděláte 1/4 palce široký, můžete velmi pohodlně vést látku podle vnitřního okraje patky a máte jistotu, že šijete přesně.
  • Standardní velikost jednoho boku je jedna stopa, tedy 12 palců (30,48 cm). Číslo 12 se mnohem lépe dělí na menší části, než číslo 30. Takový blok pak pohodlně můžete sestavovat z menších částí, např 4x4 (po 3 palcích), 3x3 (po 4 palcích) nebo 2x2 (po 6 palcích).
  • Na trhu se běžně prodávají pravítka, které mají měřítko v palcích. Speciální podložky pro řezání řezacím kolečkem mají dokonce obvykle na jedné straně měřítko v centimetrech a na druhé straně měřítko v palcích. Není proto problém to alespoň zkusit. Až to zkusíte, zjistíte, že palce a jejich zlomky (1/2, 1/4) jsou míry přesně akorát. Nejsou ani moc velké (jako centimetr) ani moc malé (jako milimetr).
  • Chtít vyrábět patchwork s milimetrovou přesností je pošetilost. Možná to vůbec nejde a pokud ano, přestane být patchwork patchworkem. Pokud budete vyrábět svá díla s přesností na 1/8 palce určitě budete se svými výtvory spokojeni.
  • Jednotlivé díly se velmi jednoduše měří. Vzhledem k dobré dělitelnosti 12 jako základního rozměru, vám většinou velikost jednotlivých dílů vychází s přesností na celé palce a pak stačí přidat 1/2 palce jako přídavek na švy (1/4 palce na každé straně).
  • Šířka švů je vždy 1/4 palce a přesně odpovídá šířce patky šicího stroje
  • Nejlepší a nejzajímavější knížky a návody pocházejí z Ameriky a všechny používají jako měřítko pouze palce. Pokud budete mít používají palců v malíčku, nemusíte vzory pracně přepočítávat na centimetry a milimetry

Palec (anglicky inch) má značku ". Jeden palec je 25,4 mm. 12 palců (standardní rozměr jednoho bloku) je 1 stopa (anglicky foot).

 

Oblibu použití palců u našich zákazníků vidíte na následujícím grafu.

DotaznikPalce