Palce nebo centimetry?

V mnoha článcích o patchworku, návodech a patchworkových vzorech se setkáváme s tím, že míry nejsou uváděny ve známých centimetrech, ale v cizích anglických palcích.

palceACm

Každou z nás asi v první chvíli zachvátí panika. První co nás napadne, je rychle začít řešit úkol, jak přepočítat anglické míry na centimetry. Samozřejmě že je to možné, ale pokud se na věc podíváme s malým odstupem, zjistíme, že měření v palcích má své nesporné výhody.

  • Šicí stroje pro patchwork a quilt jsou vybaveny patkou, která má odstup jehly k vnějšímu okraji patky přesně 1/4 palce (to je 6,35 mm) a k vnitřnímu okraji 1/8 palce (3,15 mm). Pokud přídavek na švy uděláte 1/4 palce široký, můžete velmi pohodlně vést látku podle vnitřního okraje patky a máte jistotu, že šijete přesně.
  • Standardní velikost jednoho boku je jedna stopa, tedy 12 palců (30,48 cm). Číslo 12 se mnohem lépe dělí na menší části, než číslo 30. Takový blok pak pohodlně můžete sestavovat z menších částí, např 4x4 (po 3 palcích), 3x3 (po 4 palcích) nebo 2x2 (po 6 palcích).
  • Na trhu se běžně prodávají pravítka, které mají měřítko v palcích. Speciální podložky pro řezání řezacím kolečkem mají dokonce obvykle na jedné straně měřítko v centimetrech a na druhé straně měřítko v palcích. Není proto problém to alespoň zkusit. Až to zkusíte, zjistíte, že palce a jejich zlomky (1/2, 1/4) jsou míry přesně akorát. Nejsou ani moc velké (jako centimetr) ani moc malé (jako milimetr).
  • Chtít vyrábět patchwork s milimetrovou přesností je pošetilost. Možná to vůbec nejde a pokud ano, přestane být patchwork patchworkem. Pokud budete vyrábět svá díla s přesností na 1/8 palce určitě budete se svými výtvory spokojeni.
  • Jednotlivé díly se velmi jednoduše měří. Vzhledem k dobré dělitelnosti 12 jako základního rozměru, vám většinou velikost jednotlivých dílů vychází s přesností na celé palce a pak stačí přidat 1/2 palce jako přídavek na švy (1/4 palce na každé straně).
  • Šířka švů je vždy 1/4 palce a přesně odpovídá šířce patky šicího stroje
  • Nejlepší a nejzajímavější knížky a návody pocházejí z Ameriky a všechny používají jako měřítko pouze palce. Pokud budete mít používají palců v malíčku, nemusíte vzory pracně přepočítávat na centimetry a milimetry

Palec (anglicky inch) má značku ". Jeden palec je 25,4 mm. 12 palců (standardní rozměr jednoho bloku) je 1 stopa (anglicky foot).

 

Oblibu použití palců u našich zákazníků vidíte na následujícím grafu.

DotaznikPalce

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení