Deset nejdůležitějších věcí, které budete na patchwork potřebovat

18 Dnes je na trhu nepřeberné množství různých pomůcek a nářadí, které pomáhají při šití patchworku. Je jich tolik, že každý začátečník trochu tápe a není si jistý, co si vlastně musí koupit.

Které pomůcky nezbytně potřebujete na začátek a které si můžete koupit, až získáte s šitím patchworku nějaké zkušenosti? Tento článek by vám měl pomoci a poradit vám, které pomůcky nezbytně potřebujete.

Řezací kolečko

Jedna z důležitých věcí je řezací kolečko. Jakmile se naučíte správně zacházet s tímto nástrojem, budete moci rychle a velmi přesně nařezat jednotlivé dílky. Je mnoho různých modelů v různých velikostech. Podívejte se do naší nabídky a vyberte si to nevhodnější.

Řezací podložka a pravítko

Řezací kolečko lze jen velmi těžko používat bez speciální podložky. Ta má za úkol chránit váš stůl a především je vyrobena z materiálu, který pomáhá chránit ostrý břit řezacího kolečka. Průhledná pravítka slouží k měření, k přidržování a k přesnému řezání jednotlivých kousků látek. Pro domácí použití si kupte podložku o rozměrech 60 x 45 cm. Pokud se chystáte přihlásit do kurzu patchworku, kupte se raději menší.

Šicí stroj

Pokud neplánujete šít patchworku pouze ručně, potřebujete šicí stroj. Nemusí to být nějaký drahý model, který umí stovky nepotřebných ozdobných stehů. Většinou budete šít klasickým rovným stehem. Důležité je, aby bylo možné stroj nastavit na čtvrt palcovou šířku švu (vzdálenost stehu od okraje látky), která je při šití patchworku důležitá. Některé šicí stroje jsou speciálně vybavené pro patchwork a mají pro tento účel zvláštní přítlačnou patku. Pokud budete mít takový stroj, znamená to pro vás velkou pomoc.

Žehlička a žehlicí prkno

Dobře vám poslouží jakákoliv žehlička a žehlicí prkno, které máte doma. Pokud dosud nemáte žehličku, kupte si trochu těžší.

Nůžky na látku a nůžky na papír

Občas budete potřebovat při své práci nůžky. Nemusí být nijak drahé, ale v každém případě byste měli mít jedny vyhrazené na stříhání látek, druhé na stříhání papíru, plastu a jiných materiálů. Nůžky si vhodným způsobem označte tak, abyste vždy bezpečně věděli, které jsou které.

Bavlněná nit

Zapomeňte na polyesterové nitě, které používáte při šití oděvů. Pro patchwork jsou příliš hrubé. Nemusíte kupovat příliš mnoho barev. Nějaký středně šedivý odstín můžete použít na většinu látek. Pokud chcete, kupte ještě světle šedivou a tmavě šedivou. Stejnou nit budete moci použít pro ruční a strojové šití.

Bavlněná látka

Rozhodně nic nepokazíte, pokud si nakoupíte látku, která je speciálně určená pro patchwork, neboť někteří o ni tvrdí že "šije sama". Výběr záleží na vašem vkusu a vzorech, které chcete tvořit. Na látkách rozhodně nešetřete. Vyrobit patchwork z méně kvalitní látky dá ještě více práce než z té kvalitní. Jemně utkaná bavlněná látka dá vašemu dílu ten správný lesk a výrazně prodlouží životnost patchworku.

Designérská stěna

Nebojte se. Zní to jako něco hodně drahého. Ve skutečnosti se jedná o jakékoliv místo, na které si můžete připevnit jednotlivé bloky nebo jiné komponenty vašeho díla a udělat jeden nebo dva kroky zpět. Tak budeme moci v klidu a s odstupem pozorovat jak se vyvíjí vaše práce

Párač

Každá z nás musí čas od času párat. Je to kruté, k tvorbě patchworku to neodmyslitelně patří. Nechceme malovat čerta na zeď, ale určitě ho budete potřebovat.

Špendlíky a jehly

Budete potřebovat dlouhé rovné špendlíky, které vám pomohou podržet jednotlivé díly u sebe. Vyberte se co nejtenčí špendlíky s velkými hlavičkami. Užitečné jsou také velké zavírací špendlíky. Budete potřebovat i jehly na ruční šití a náhradní jehly do šicího stroje.