Naučte se vybrat tu správnou jehlu

 

 

 

Zvlášť mezi začátečníky panuje mylná představa, že všechny jehly do šicího stroje jsou vždy ostré a špičaté. Pokud se ale na hrot jehly podíváte pozorně, tak zjistíte, že na různé účely se používají jehly s různými tvary hrotů. Jehly firmy SCHMETZ mají šest různých tvarů hrotů.

SCHMETZ_Hroty_Prehled

Sami si můžete vyzkoušet, jaký vliv má tvar hrotu na šití. Použijte jehlu na džínovinu a microtex. Vždy použijte stejnou velikost jehly, např. NM 110. Čím silnější jehla, tím lépe lze zkoušku provést. Nejprve jehlou microtext zkuste proniknout několika vrtstvami džínoviny. Zjistíte, že je to docela obtížné. A pak zkuste to samé s jehou na džínovinu. Půjde to úplně snadno. Podívejte se na vlastnosti jednotlivých hrotů.


1. Mírně zaoblený hrot

SCHMETZ_Spitzenerklaerung_1_leicht_verrundete_Spitze

Mírně zaoblený hrot je standardní tvar hrotu pro jehly pro domácí šicí stroje. Je vhodný pro mnoho aplikací a bezproblémové šití většiny materiálů.

 

Následující šicí jehly mají mírně zaoblenou špičku:

  • Univerzální jehla
  • Super univerzální jehla
  • Jehla po vyšívání
  • Jehla na matalické nitě
  • Jehla s dvojitým okem

2. Špičatý, tenký kulatý hrot

SCHMETZ_Spitzenerklaerung_2_Spitze_schlanke_Rundspitze

Tento špičatý, tenký hrot je vhodný pro přesné šití v hustě tkaných a potažených materiálech. Zajišťuje přesný steh,  přesný vzhled švu a pomáhá omezit krabatění švu.

  • Jehla Microtex


3. Štíhlá, mírně zaoblená špička

SCHMETZ_Spitzenerklaerung_3_Schlanke_Leicht_Verrundete_Spitze

 

Tenký hrot se speciálním kuželem a mírně zaobleným hrotem snadno proniká silnými vrstvami látky / vaty a zabraňuje poškození materiálu. Je to nejlepší tvar špičky pro prošívání a patchwork4. Malý kulový hrot

 

SCHMETZ_Spitzenerklaerung_4_Kleine_Kugelspitze

Malý kulový hrot vytlačuje nitě z osnovy a dobře proniká do mezer. Tím se zabrání poškození materiálu. Je to nejlepší tvar špičky pro vyšívání.5. Střední kulový hrot (SUK)

 

SCHMETZ_Spitzenerklaerung_5_Mittlere_Kugelspitze

Střední kulový hrot je zaoblenější než malý kulový hrot. Proto se používá u pleteného zboží a materiálů s Lycrou. Je obzvláště vhodný pro středně těžké až těžké džínové tkaniny.

 
6. Hrot na kůži (LL)

SCHMETZ_Spitzenerklaerung_6_Lederlinksspitze_LL


Hrot na kůži  je špička s čočkovitým průřezem; průnik materiálem se provádí pod úhlem ke směru švu. Usnadňuje pronikání do kůže a materiálů podobných kůži a vytváří dekorativní steh, který je mírně nakloněný doleva.