Slovníček patchworkářky

Patchworkový slovníček: Rozluštění tajemství neobvyklých výrazů a termínů z prostředí patchworku a quiltu.

 

Aplikace (appliqué)

aplikaceKurzAplikace neboli appliqué je způsob vytváření vzorů na quiltu. Na základní podkladovou látku se postupně našívají vystřižené kousky látky různých barev a tvarů. Krok za krokem (nebo steh za stehem) se tak vytváří celý obraz nebo vzor. Obvykle se používají výrazné či kontrastní barvy nebo vzory. To je výhodné zvlášť tehdy, pokud má být vzor dobře patrný i z dálky.

Aplikace se může našívat ručně nebo na šicím stroji.

 

Na obrázku je ukázka aplikace na polštáři, které jsme vyráběly na jednom z našich patchworkových kurzů.

 

 

 

Backing

Backing neboli zadní dílBacking neboli zadní díl  je látka, která se používá na spodní stranu quiltu. Každý quilt se skládá ze tří vrstev. Nahoře je top, uprostřed je vatelín nebo oteplovací vložka a dole je backing - zadní díl.

Zadní díl uvidíte pouze tehdy, pokud patchworkovou deku převrátíte a podíváte se na její zadní stranu. Na zadní díl je nejlepší použít zvláštní širokou látku vyrobenou pro tento účel.

V našem obchodě takové látky na zadní díl pochopitelně najdete. Hledejte mezi bavlněnými látkami podle atributu Šířka. Tyto bavlněné látky na zadní díl mají šířku 240 cm a více. Výběr hledejte zde.

Pokud nemáte vhodnou látku na zadní díl,  můžete sešít dva užší pruhy k sobě.

 

 

Bargello

bargelloBargello je patchworkový vzor, který je vytvořen z barevných pruhů látek, které jsou sešité tak, že vytvářejí iluzi pohybu, vlny a křivky.

Na první pohled to vypadá celé velmi komplikovaně, ve skutečnosti bargello zvládne i začátečník. Pokud umí šít rovný steh, zvládne i bargello. I když se výsledný vzor skládá z mnoha křivek a složitých tvarů, stále se šije pouze rovně.

Klíčem k hezkému vzoru typu bargello je správný výběr barev a vzorů. Používá se plný rozsah barev od světlé až po tmavou, dobrá volba jsou různé odstíny jedné barvy. Na bargello se skvěle hodí batiky.

Basting

bastingBasting neboli stehování je šití pomocí dlouhých a volných stehů, které drží materiál na svém místě až do doby, než bude definitivně přišitý.

Při tvoření patchworkové deky je to způsob, jak spojit tři základní vrstvy quiltu (tj. top, vložku a zadní díl), k sobě tak, aby to celé pevně drželo pohromadě během celé doby, než quilt prošijete na šicím stroji nebo ručně.

Používají se tyto spůsoby:

  • sešpendlení spínacími špendlíky - lepší jsou speciální zahnuté spínací špendlíky
  • použití nažehlování nebo lepení - nažehlovací vatelíny, lepidla
  • ruční stehování - při sešívání se moc nehodí, protože můžete nit patkou lehce vytáhnout nebo přetrhnout.

 

 

 

 

Batik

batikBatik čili  batikování je metoda barvení látek. Některé části látky se zakryjí voskem nebo pastou vyrobenou z lepidla či škrobu, aby se zabránilo proniknutí barvy na zakryté části.  Pak se látka obarví a po zaschnutí barvy se krycí materiál z látky odstraní. Původně zakryté plochy, které si zachovávají původní barvu tak vytvářejí ornament. Tento postup se může několikrát opakovat s různými odstíny nebo barvami. Vznikají tak zajímavé barevné efekty, barvy se vzájemně míchají a rozpíjejí. 

Nejkrásnější batiky se vyrábějí v jihovýchodní Asii.

V našem obchodě jsme věnovali batikám samostatnou kategorii. Je z čeho vybírat.

 

Batting

battingBatting, čili vatelín je prostřední vrstva patchworkové deky. Je to věc, která dělá quilt příjemně teplý a krásný. 

Výběr správného materiálu je jedno z velmi důležitých rozhodnutí, které při při výrobě deky musíte udělat. Vatelín  je prostřední vrstva quiltu a vlastně jej nikdy nikdo neuvidí. Přesto zásadně určuje vzhled hotového quiltu,  jeho měkkost, plasticitu vzoru i příjemný pocit při dotyku. Rady jak vybrat správný vatelín najdete v článku Něco o vatelínu.

 

Betweens

betweens1Betweens je označení pro jehly na ruční šití. Jsou kratší než obyčejné jehly (sharps) a mají malé zakulacené ouško. Používají se pro jemné stehy při quiltování, tj. prošívání patchworkového sendviče.

Jehly se prodávají v různých velikostech, založených na velkosti ouška. Čím větší číslo tím menší je ouško. Jehla s menším číslem je delší. Začátečníci mohou začít s číslem 8, experti používají číslo 12.

Kratší jehla se neohýbá a snáze pronikne tlustou vrstvou látek a vatelínu. Pozor, jakmile se vám jehla jednou ohne, už je k nepotřebě.

 

Bias

BiasBias označuje na látce směr, který je v 45º úhlu k útkové a osnovní niti. V tomto směru má látka nejvyšší pružnost. Bias tedy znamená šikmo střižený. S takto nastříhanou látku je potřeba pracovat obezřetně, protože se může lehce vytáhnout. Na druhou stranu je to ideální materiál pro výrobu lemování.

Určitě znáte šikmé proužky, anglicky bias strip nebo bias tape. Ty se vyrábí právě ze šikmo nařezaných pruhů látky.

 

Block

BlockBlock (česky taky blok) je základním stavebním kamenem všech klasických patchorkových dek a polštářů. Obvykle je to čtverec, ale může mít i jiný tvar. Nejčastěji vzniká sešitím jednotlivých barevných dílků, na bloku může bít i aplikace, nebo blok může být jednoduchý díl látky.

Na obrázku je blok ve rozpracovaném stavu. Zatím jsou sešité jen čtverce ze dvou trojúhelníků.

 

Crosswise Grain

CrosswiseGrainCrosswise Grain (nebo straight grain či weft) čili útek. Je to nit, která prochází osnovou kolmo na délku látky a probíhá po celé šířce od okraje k okraji. Nit, která prochází tkaninou po její délce se nazývá lenghtwise grain (osnova). Celkový přehled hledejte v článku grain.

Osnovní nitě jsou hustěji položené než nitě útkové. To je jeden z důvodů, proč je látka v podélném směru méně pružná, než ve směru útku.

 

Na obrázku je útek označen modře, osnova červeně (zdroj obrázku wikipedie).

 

Nahoru
16 položek celkem