Slovníček patchworkářky, Strana 2

Pokud strávíte chvíli v obchodě s patchworkem, určitě uslyšíte hromadu divných slov, kterým nebudete vůbec rozumět. Stejně tak na internetu, v knihách, časopisech nebo mezi těmi co šijí patchwork, najdete hromadu divných anglických slovíček. Aby jste se cítili trochu pohodlněji, rozhodli jsme se vytvořit zvláštní rubriku, ve které se postupně budeme snažit ty divné termíny vysvětlit.

 

Grain

LatkaVýraz grain označuje způsob nebo směr, jakým jsou nitě uspořádané. Je to velmi důležitá věc, protože způsob, jakým látku nastříháte vzhledem k uspořádání nití, zásadním způsobem ovlivní vlastnosti ustřižené záplaty.  V každém směru má látka jinou roztažnost a pružnost. Při střihu se tak rozhoduje, zda budou výsledné bloky přesné a budou se dobře skládat.

Jsou tři základní směry  lenghtwise grain (ve směru osnovní nitě), crosswise grain (ve směru útkové nitě) a bias (po diagonále/úhlopříčce osnovní a útkové nitě)

 

Log cabin

LogCabinLog Cabin čili srub je jeden z nejpopulárnějších a lehce rozpoznatelných patchworkových vzorů. Obvykle se skládá z čtverce uprostřed, kolem kterého jsou postupně našívány stále se zvětšující pruhy,  které tvoří větší a větší čtverce. Nejčastěji se kombinují světlé a tmavé odstíny látek.

 

Patchwork

patchworkPatchwork je zvláštní technika šití, při které je výsledné dílo složené z kousků látek různých barev, tvarů a vzorů. Látky se nejdříve rozstříhají na menší kousky - trojúhelníky, čtverce nebo obdélníky a pak se zase sešijí tak, aby vytvářely různé barevné obrazce a geometrické vzory.

Samozřejmě se při tom používají různé osvědčené postupy a triky, aby to bylo jednodušší, rychlejší, přesnější a hezčí. Proto se pořádají různé patchworkové kurzy.

Patchwork může být i synonymem pro věc, která se skládá z množství různorodých prvků.

 
Selvage / Selvedge

selvage

Selvage nebo Selvedge čili lemování jsou vnější okraje látky, tam kde se útková nit obrací a vrací se zpět do osnovy. Tento okraj je asi 1/3 až 1/3 palce široký, tuhý a hustě tkaný. Před šitím lem odstřihněte. Má jinou hustotu tkaní a špatně se prošívá.

Někdy je obtížné poznat, kde lem začíná, především tehdy je-li látka potištěna až ke kraji. Okraj lemování lze poznat podle perforace látky.

Obvykle jsou na lemu údaje o výrobci nebo původu tkaniny a různé další informace. Například tam často najdete všechny použité barvy na potištěném vzoru. Toho lze úspěšně využít při hledání látek, které se budou barevně k sobě hodit.

 

Subcut

subcut

Subcut je podivuhodný terminus technicus. Označuje rozstřihání nebo  rozřezání něčeho, co bylo již rozstříháno nebo nařezáno. Prostě: vemte to, co jste před chvílí nařezali a pokračujte v rozřezávání na ještě menší dílky.

UFO

UFO je zkratka pro Unfinished object (nedokončený objekt), tedy patworkový projekt, který se z různých důvodů nepodařilo nikdy dokončit.

Nahoru
16 položek celkem