Slovníček patchworkářky, Strana 2

Grain

LatkaVýraz grain označuje způsob nebo směr, jakým jsou nitě uspořádané. Je to velmi důležitá věc, protože způsob, jakým látku nastříháte vzhledem k uspořádání nití, zásadním způsobem ovlivní vlastnosti ustřižené záplaty.  V každém směru má látka jinou roztažnost a pružnost. Při střihu se tak rozhoduje, zda budou výsledné bloky přesné a budou se dobře skládat.

Jsou tři základní směry  lenghtwise grain (ve směru osnovní nitě), crosswise grain (ve směru útkové nitě) a bias (po diagonále/úhlopříčce osnovní a útkové nitě)

 

Log cabin

LogCabinLog Cabin čili srub je jeden z nejpopulárnějších a lehce rozpoznatelných patchworkových vzorů. Obvykle se skládá z čtverce uprostřed, kolem kterého jsou postupně našívány stále se zvětšující pruhy,  které tvoří větší a větší čtverce. Nejčastěji se kombinují světlé a tmavé odstíny látek.

 

Patchwork

patchworkPatchwork je zvláštní technika šití, při které je výsledné dílo složené z kousků látek různých barev, tvarů a vzorů. Látky se nejdříve rozstříhají na menší kousky - trojúhelníky, čtverce nebo obdélníky a pak se zase sešijí tak, aby vytvářely různé barevné obrazce a geometrické vzory.

Samozřejmě se při tom používají různé osvědčené postupy a triky, aby to bylo jednodušší, rychlejší, přesnější a hezčí. Proto se pořádají různé patchworkové kurzy.

Patchwork může být i synonymem pro věc, která se skládá z množství různorodých prvků.

 
Selvage / Selvedge

selvage

Selvage nebo Selvedge čili lemování jsou vnější okraje látky, tam kde se útková nit obrací a vrací se zpět do osnovy. Tento okraj je asi 1/3 až 1/3 palce široký, tuhý a hustě tkaný. Před šitím lem odstřihněte. Má jinou hustotu tkaní a špatně se prošívá.

Někdy je obtížné poznat, kde lem začíná, především tehdy je-li látka potištěna až ke kraji. Okraj lemování lze poznat podle perforace látky.

Obvykle jsou na lemu údaje o výrobci nebo původu tkaniny a různé další informace. Například tam často najdete všechny použité barvy na potištěném vzoru. Toho lze úspěšně využít při hledání látek, které se budou barevně k sobě hodit.

 

Subcut

subcut

Subcut je podivuhodný terminus technicus. Označuje rozstřihání nebo  rozřezání něčeho, co bylo již rozstříháno nebo nařezáno. Prostě: vemte to, co jste před chvílí nařezali a pokračujte v rozřezávání na ještě menší dílky.

UFO

UFO je zkratka pro Unfinished object (nedokončený objekt), tedy patworkový projekt, který se z různých důvodů nepodařilo nikdy dokončit.

Nahoru
16 položek celkem