Ruční prošívání

kontrura2Líbí se Vám ručně prošitá deka, ale zatím jste si netroufla to zkusit? Existuje spoustu metod ručního prošívání.


Nejjednodušší je prošívání ve spáře. V anglické literatuře se tato metoda nazývá Simple quilting stiches. Tato metoda je perfektní pro začátečníky, stehy jsou téměř neviditelné, takže vám odpustí i případné nedostatky jako jsou nestejně velké stehy. Při tomto prošívání šijeme přesně v místě švové linie. Takto lze samozřejmě prošívat i na stroji. Výhodou je, že si nemusíte předem nic předkreslovat. Šijeme vhodnou jehlou malými předními stehy. Nejlepší quiltařky šijí 4 stehy na 1 cm. Hmm. Pro začátek bych to nepřeháněla, stačí 2 stehy na 1 cm, snažíme se o stejně velké úhledné stehy a výsledek bude taky skvělý. 


Už jste získala jistotu a chcete něco zajímavějšího?

Tzv. konturové prošívání (anglicky outline quilting stitches) šijeme 1/4“ nebo 5 mm od linie švu. Obšíváme každý tvar vzoru na té straně, kde jsou sežehleny švové přídavky.

Když už máte hotovou jednu linii stehu, můžete plynule začít prošívat dále ve vzdálenosti 5 mm nebo 1/4“. Tato metoda se jmenuje ozvěnové prošívání – echo quilting. Takto obšíváme například aplikace, vypadá taky hezky kolem klasických vzorů.