Žehlení švů

Ať se nám to líbí nebo ne, žehlení prostě k patchworku patří a průběžné žehlení sešitých dílků je důležité a má vliv na celkový výsledek.


Moudré knihy a časopisy doporučují sežehlování švů k jedné nejlépe k té tmavší straně. Takto sežehlené švy jsou pevnější a odolnější. Ovšem existují i výjimky. V případě, že by se na jednom místě setkalo hodně vrstev, je lepší švy rozžehlit.


Šijeme-li z kvalitních látek stejné gramáže, které se netahají a jsou vyžehleny, můžeme malé sešité dílky „rozžehlit palcem“. Sešité dílky rozevřeme a rozrýhneme tak, aby švy byly na jedné straně. Přežehlíme až hotové řady nebo bloky. Sežehlení švů k jedné straně usnadňuje sešívání čtverců do bloku, švy jsou v jednotlivých řadách sežehleny na stejnou stranu, takže můžeme sesadit vzor velmi přesně, protože šijeme na tzv. zámeček.

A na závěr – při žehlení dílků nebo bloků žehličkou po látce nejezdíme, ale žehličku pokládáme a přitlačíme. Předejdete tak případné deformaci bločku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení